2013. január 1-től új törvény szabályozza a kéményseprő-ipari közszolgáltatást.
A FILANTROP Kft. 79 településen lát el kötelező kéményseprő-ipari tevékenységet Bács-Kiskun Megyében. Ez idáig a Megyei Önkormányzat kötelezettsége volt a közszolgáltatás. Helyébe 2012-ben a kecskeméti önkormányzat lépett jogutódként. A kecskeméti közgyűlés év végén döntött a 2013-ban alkalmazandó díjakról.
Egyes kazán-kéménytípusoknál emelkedéssel, máshol csökkenéssel számolhatnak a lakás- és háztulajdonosok. A négyévenként kötelező műszaki felülvizsgálat díja beépült a folyamatos, kötelező ellenőrzések díjába. A jövőben nem lesz tehát olyan, hogy 4 évente kétszer szed be a kéményseprő díjat. Ehelyett a műszaki ellenőrzés ára arányosan elosztva került beépítésre a sormunka díjába, amiért a 2013-ban fizetett díj az előző évekhez képest jelentősen magasabbnak tűnik.
Nagyobb emelkedés a szilárd tüzelésű kémények esetében jelentkezik. Ezeknél a kéménytípusoknál előírták minimálisan, az évi kétszeri ellenőrzést. Azaz a megemelkedett díjért magasabb szintű és több szolgáltatás jár. A továbbiakban: gázfűtés esetében évente egyszer, szilárd-, és olajtüzelés esetén évente kétszer kötelező az ellenőrzés.
A kéményseprő munkatársaink az emelkedett követelményeknek eleget téve alapos –ha szükséges, műszeres- vizsgálatnak vetik alá égéstermék-elvezetőiket. A fűtéssel kapcsolatos halálesetek (szénmonoxid-mérgezés) nagyrészt visszavezethetőek az ablakok, ajtók fokozott légzárására, valamint a páraelszívók, kandallók, szárítógépek működtetésére. Éppen ezért a kéményseprők a jövőben a levegőellátás ellenőrzését is el fogják látni. Ezen felül a füstcső hosszát is kötelesek rögzíteni.
Fogadják bizalommal a kéményseprőt, hiszen sok esetben életeket mentenek. Eldugult kémény esetén; új nyílászárók beépítésekor –páraelszívó alkalmazása esetén- a szén-monoxid észrevétlenül áramolhat vissza, mely halállal is végződhet. Ezeket a problémákat mind kiszűri a kéményseprő. Megmentheti az Ön, családja és gyermekei életét.
Fűtéstechnikai kérdéseivel is bizalommal fordulhat munkatársainkhoz. A FILANTROP Kft. az ügyfélfogadást folyamatosan biztosítja kirendeltségein, illetve egyéb elérhetőségein.
Napjainkban – sajnos a megyénkben is – egyre többször hallható hogy szénmonoxid mérgezés történt. A gyilkos szénmonoxid (CO) a tökéletlen égéskor keletkezõ melléktermék. Színtelen, szagtalan, ezért érzékszerveinkkel lehetetlen észrevenni. A szénmonoxid-mérgezés kezdeti tünetei a hányinger és a fejfájás. A szénmonoxid a lakás légterébe a kéményen keresztül, vagy a tüzelõberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelõen mûködõ kéménybõl az égéstermék (füstgáz) visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellõen tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekbõl, az elszennyezõdött fürdõszobai átfolyós vízmelegítõkbõl közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe. Az akár halálos kimenetelû szén-monoxid-mérgezés megelõzése érdekében az alábbiak a legfontosabbak: a kémények és a tüzelõberendezések állapotát rendszeresen ellenõriztessük, gondoskodjunk a megfelelõ légellátásról (ne zárjuk el a szellõzõket, gyakran szellõztessünk), szereltessünk fel független tápellátású (akkumulátoros) CO vészjelzõ készüléket.